• ۱۳۹۵/۰۴/۲۶ ۱۴:۳۵:۰۶
  • در روستاهای دیدنی ایران
  • توسط argan2
  • بازدید: 1695
  • اخرین ویرایش: ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ ۱۷:۴۹:۴۲
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف
روستا ی آبشار خفر

روستا ی آبشار خفر

 

روستای خفرمعروف به عروس دنا یکی از بهترین مناطق ییلاقی استان اصفهان است که به علت موقعیت مکانی بسیار مناسب برای صعود به قلل رشته کوه دنا و هنچنین داشتن آب و هوای معتدل، آبشار بسیار دیدنی و پوشش متنوع گیاهی گردشگران زیادی را به تماشای خود می‌کشاند.

روستا ی آبشار خفر

روستای خفر در جنوب شهرستان سمیرم از استان اصفهان و جایی در دل کوه دنا قرار گرفته است. این منطقه به علت داشتن آب و هوای معتدل، آبشار تماشایی و باغ‌های میوه از مناطق محبوب ییلاقی در استان اصفهان به حساب می‌آید. این روستا در دامنه رشته کوه دنا و به روی اراضی پرشیب قرار گرفته است و آب حاصل از ذوب شده برف به صورت رودخانه‌ای پرآب که از سرچشمه‌های رودخانه‌ی ماربر است، از میان روستا عبور می‌کند. بافت مسکونی روستای خفر متمرکز و در قسمت نسبتاً همواری بنا شده است.

روستا ی آبشار خفر

بیشتر خانه‌های روستا، ایوان‌دار و دارای معماری سنتی هستند و از مصالحی ماند خشت، سنگ و چوب ساخته شده‌اند. نژاد مردمان خفر فارس و زبان آن‌ها فارسی است. به علت موقعیت مکانی مناسب روستای خفر، این روستا مبدا صعود به چندین قله از قلل رشته کوه دنا است و هر سال کوهنوردان و طبیعت‌گردان داخلی و خارجی بسیاری برای صعود به اینجا می‌آیند. در منطقه خفر شانس دیدن گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی را خواهید داشت.

روستا ی آبشار خفر

برای دسترسی به این روستای دیدنی از مسیر اصفهان به سمت شهررضا، سپس سمیرم و پس از عبور از حنا به روستای خفر خواهید رسید. زمان مناسب برای بازدید از این منطقه فصل بهار و تابستان است. به علت کوهستانی بودن اینجا در زمستان دسترسی به روستا بسیار سخت می‌شود.

روستا ی آبشار خفر

در سفر به منطقه خفر با دالاهو می‌توانید به تماشای آبشار خفر نیز بروید. آبشار خفر در پنج کیلومتری روستای خفر و روی دامنه‌های پرشیب شرقی دنا جاریست. ارتفاع این آبشار چیزی حدود ۳۰ متر است. مسیر دسترسی به آبشار خفر از روستای خفر مشخص است و پس از عبور از کوچه باغ‌های روستا در ادامه راه مالرو را دنبال می‌کند. با رفتن به طرف آبشار، رودخانه را در سمت راست می‌بینید. از روستای خفر تا آبشار بیش از یک ساعت کوهپیمایی بسیار سبکی خواهید داشت.

 


اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.