• ۱۳۹۵/۰۴/۲۵ ۱۴:۱۸:۲۵
  • در معماری ایرانی
  • توسط argan2
  • بازدید: 2028
  • اخرین ویرایش: ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ ۱۷:۲۲:۰۵
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف
کاخ سلطنتی رامسر

کاخ سلطنتی رامسر

 

کاخ سلطنتی رامسر

کاخ سلطنتی رامسر

یکی دیگر از مکان های دیدنی و توریستی رامسر کاخ سلطنتی یا کاخ مرمر رامسر می باشد که این کاخ در خیابان رجایی رامسر واقع شده است کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است. این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ۱۳۵۷ به عنوان اقامتگاه خانواده پادشاهی استفاده می‌شد. ساختمان کاخ در میان باغی به مساحت ۶۰۰۰۰ متر قرار دارد که اولین نهال‌های مرکبات اصلاح شده و گیاهان تزیینی نایاب در این باغ کاشته شده‌است و یکی از جالب‌ترین و متنوع‌ترین باغ‌های ایران است.

کاخ سلطنتی رامسر

بنای کاخ از سنگ مرمر سفید رگه در با ایوانی دارای ۴ ستون حجاری شده از سنگ مرمر یکپارچه‌است و در دو سوی پلکان پشت کاخ، دو مجسمه مرمرین ببر قرار گرفته‌است. در ابتدای بنا یک تالار مرکزی قرار دارد که دربهای اتاق‌های جانبی به آن باز می‌شود.

کاخ سلطنتی رامسر

کاخ سلطنتی رامسر

معماری این کاخ با زیر بنای حدود ششصد متر اثر مهندس هوهانس اونیک قریبیان با نظارت معماران ایرانی و آلمانی آن روزگار است.

کاخ سلطنتی رامسر

پس از انقلاب، این کاخ تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار گرفته و با عنوان تماشاگر خزر به صورت موزه برای عموم قابل بازدید است. آثار به نمایش در آمده در این موزه شامل مبلمان، شمعدان‌ها و بوفه‌های آنتیک، مجسمه‌های برنزی و مرمرین نفیس و تابلوهایی از هنرمندان مشهور جهان است.

کاخ سلطنتی رامسر

در محوطه جلوی کاخ درخت کاجی به بلندای۲۳ متر وجود دارد که در سال۱۳۹۲ خورشیدی کاشته شده است. این کاج به نام ۴ شاخ معروف است. ضخامت این درخت بیش از یک و نیم متر است. در حوض جلوی کاخ نیز حوض آبی رنگی وجود دارد که در آن تعدادی ماهی خاویار جهت تزیین نگهداری می‌شوند. آدرس کاخ مرمر رامسر در داخل شهر رامسر و در مسیر بسیار دسترسی قرار دارد.

کاخ سلطنتی رامسراین موزه در سال 13۷۹ بعنوان موزه شروع به فعالیت کرده است ، در این موزه بیش از ۴۷۰ شی تاریخی با قدمت ۱۰۰ تا ۳۰۰۰ ساله به نمایش گذاشته شد.

 


اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.