• ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ ۰۰:۴۰:۰۰
  • در معماری و طراحی داخلی خانه سالمندان
  • توسط argan2
  • بازدید: 1934
  • اخرین ویرایش: ۱۳۹۶/۰۸/۱۳ ۱۲:۳۶:۴۰
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف
خانه سالمندان یاکولت

خانه سالمندان یاکولت

خانه سالمندان یاکولت

به گزارش ارگان معماری:مجتمع اقامتی کارمندان شرکت یاکولت (Yakult) توسط توشیو آکیموتو (Toshio Akimoto) برای سالمندان طراحی شده است. بنایی که در سال 1998 و در پایتخت ژاپن یعنی توکیو قرار گرفته و در طراحی آن سعی شده از اصول معماری سنتی و مدرن ژاپن پیروی گردد.

ساختار کلی حجم به گونه ای است که می توان توده را از لحاظ عملکردی و همچنین نوع مصالح به دو قسمت تقسیم نمود. قسمت اول( طبقه اول) سازه ای بتنی دارد که مانند پایه ای استوار برای بخش های دیگر ساختمان است و قسمت دوم طبقات اول و دوم حجم می باشد که ساختاری کاملا متفاوت دارد. در این طبقات تعداد هشت مکعب شفاف از جنس آلومینیوم و آجرهای شیشه ای دیده می شود که درصد کمی از سطح پلان را اشغال کرده اند و در آنها واحدهای اقامتی طراحی شده اند. سادگی و خلوص حجم، رعایت سلسله مراتب دسترسی و احترام به فضاهای خصوصی واحدها همگی نشان از توجه معمار به سنت های رایج معماری ژاپنی دارد، از سوی دیگر استفاده از بتن که شاخص ترین مصالح مورد استفاده در ژاپن بوده و تمامی معماران مدرن نظیر؛ "کنزو تانگه"، "کوروکاوا" و"آندو" سادگی و کارایی آن را ستوده اند و ترکیب آن با آجرهای شیشه ای که حداکثر استفاده از نور و آفتاب را ممکن می سازد حاکی از توجه به ویژگی معماری مدرن می باشد.


خانه سالمندان یاکولت

تمامی فضاهای ارتباطی میان واحدها، محل برخوردهای اجتماعی، بازی کودکان و استراحت سالمندان می باشد. دیوار بتنی صاف در پیرامون پروژه که دید به داخل را محدود می سازد، نشان دهنده تمایل به معماری درون گرا و حفظ عرصه های نیمه خصوصی در مجتمع را دارد. پل ها و سقف های بتنی توسط ستون های کوچک مجموعه نیز در این تراز قرار گرفته اند. نحوه جدا کردن فضاها از مسیرهای ارتباطی هم توسط جداکننده های شفاف و شیشه ای انجام گرفته است.

در تراز طبقه اول سطحی همانند صفحه ای معلق دیده می شود که با زوایایی نامتعارف چرخیده و دسترسی به 5 مکعب را ممکن می سازد. دسترسی به سه مکعب دیگر از طریق پل هایی مقدور می باشد که به این تراس جمعی اتصال می یابند. چرخش صفحه باث نورگیری مناسب تراز همکف شده و به پویایی مسیرهای حرکتی کمک می کند. هر مکعب شیشه ای شامل 4 واحد اقامتی می شود که دسترسی دو واحد طبقه دوم توسط پلکانی فلزی است که به ورودی واحدها ختم می شود. استفاده از چوب در کف و دیوارها و سادگی فضاهای سنتی ژاپنی در داخل واحدها نیز به چشم می خورد.

اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.