• ۱۳۹۵/۰۹/۱۳ ۰۰:۰۰:۰۱
  • در ایستگاه وسایل نقلیه
  • توسط argan2
  • بازدید: 2053
  • اخرین ویرایش: ۱۳۹۶/۰۸/۱۴ ۱۰:۵۵:۳۸
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف
ایستگاه مترو KAFD اثر زاها حدید

ایستگاه مترو KAFD اثر زاها حدید

 

اَرگان معماری مینویسد: طراحی ایستگاه مترو در منطقه اقتصادی توسط دفتر معماری زها حدید ؛ برای ارائه خدمات به ساکنین شهر ریاض که تعداد آن ها به سرعت در حال گسترش است و در حال حاضر بیش از ۵ میلیون نفر ساکن آن هستند، سازمان توسعه شهر ریاض، ساخت ایستگاه مترو برای منطقه اقتصادی ملک عبدالله (KAFD) را به دفتر معماری زها حدید سفارش داد. این ایستگاه دارای شش طبقه است که از چهار طبقه که روی سطح زمین قرار دارند به شکل عمومی استفاده می شود و دو طبقه در زیر زمین قرار دارند که محل پارک خودروها هستند.

ایستگاه مترو KAFD اثر زاها حدید

معماران: دفتر معماری زاها حدید

 

مساحت پروژه: ۲۰۴۳۴ متر مربع

سال اتمام پروژه: ۲۰۱۷

معماران: Fulvio Wirz, Gian Luca Barone

مهندس عمران: Buro Happold

مدیران پروژه: Gianluca Racana, Filippo Innocenti

تیم طراحی: Alexandre Kuroda, Fei Wang, Lisa Kinnerud, Jorge Mendez-Caceres

مشاورین نما: NewTecnic

ایستگاه مترو KAFD با این طرح به خوبی با بافت شهری این منطقه اقتصادی ترکیب و یکپارچه خواهد شد و در عین حال پاسخگوی نیازهای کاربردی این مجموعه برای داشتن یک مرکز حمل و نقل چند عملکردی خواهد بود و با چشم انداز آینده این منطقه اقتصادی نیز هماهنگ خواهد بود. این پروژه فراتر از یک ایستگاه مترو ساده عمل می کند و بر اهمیت این ساختمان به عنوان فضایی پویا و چند عملکردی تاکید خواهد شد؛ این مجموعه نه تنها مکانی حد واسط است که با توجه به امکان انتقال سریع و حمل و نقل درک و شناخته خواهد شد، بلکه به عنوان یک فضای عمومی چشمگیر برای شهر نیز شناخته خواهد شد.

ایستگاه مترو KAFD اثر زاها حدید

ایستگاه مترو KAFD اثر زاها حدید

ایستگاه مترو منطقه اقتصادی ملک عبدالله که مساحتی بالغ بر ۲۰۴۳۴ مترمربع خواهد داشت، در میانه مسیرهای درهم و پیچیده، پل های هوایی ، و خطوط مترو قرار خواهد گرفت. همه این موارد به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که مسیرهای مختص عابرین پیاده به شکل واضحی درون ساختمان قابل ترسیم و طراحی باشند و مسیر رفت و آمد در فضاهای داخلی بهینه سازی شوند و از هرج و مرج جلوگیری شود. پیکربندی و ترکیب فضایی که در نتیجه این عملیات حاصل می شود، شبکه ای سه بعدی است که توسط یک دنباله سینوسی با جهات متضاد، تعریف شده است (این شبکه از تکرار و تغییر بسامد جریان ترافیک روزانه ایستگاه مترو، ساخته شده است) و عملکردی همچون ستون فقرات برای چرخه رفت و آمد این بنا دارد. این امواج سینوسی تا نمای ساختمان نیز گسترش یافته اند و به طور کامل با طرح فضاهای داخلی در هم آمیخته اند و ایده معماری این مجموعه را در فضای خارجی و در ظاهر ساختمان به نمایش گذاشته اند.

ایستگاه مترو KAFD اثر زاها حدید

علاوه بر این، الگودهی به نمای ساختمان دریافت نور خورشید را کاهش می دهد در حالی که حفره های هندسی آن ایستگاه را با محیط فرهنگی آن در هم می آمیزد و آن را در محیط می نشاند. ترکیب کلی ظاهر ساختمان تدائی گر الگوهای تولید شده بوسیله بادهای بیابانی بر روی تپه های شنی است، جایی که تناوب و تکرارهای گوناگون، فرم های طبیعی پیچیده ای را تولید می کنند.

ایستگاه مترو KAFD اثر زاها حدید

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده بر اساس خواسته کارفرما، عملیات ساخت این ایستگاه مترو طی چهار سال به پایان خواهد رسید. بر اساس گفته فرماندار شهر ریاض، این پروژه در مرحله برنامه ریزی است و سازمان توسعه شهر ریاض جزئیات برنامه حمل و نقل عمومی شهر را منتشر کرده است. این برنامه شامل ۶ خط مترو است که ستون فقرات حمل و نقل شهر هستند.

ایستگاه مترو KAFD اثر زاها حدید

مترو منطقه اقتصادی ملک عبدالله یک نقطه کلیدی در خط ۱ شبکه حمل و نقل مترو شهر ریاض است، مانند پایانه خط ۴ (برای مسافرانی که به فرودگاه می روند) و خط ۶ مترو جدید ریاض. بوسیله یک پل هوایی نیز میتوان از این ایستگاه وارد مونوریل محلی این منطقه شد.

ایستگاه مترو KAFD اثر زاها حدید

 


 

اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.