• ۱۳۹۵/۰۸/۱۸ ۰۰:۴۰:۰۰
  • در معماری و طراحی داخلی خانه سالمندان
  • توسط argan2
  • بازدید: 2219
  • اخرین ویرایش: ۱۳۹۶/۰۸/۱۳ ۱۹:۴۹:۴۰
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف
خانه سالمندان امرالد

خانه سالمندان امرالد

 خانه سالمندان امرالد

به گزارش ارگان معماری:دفتر معماری Kcap یکی از فعال ترین دفاتر معماری در کشور هلند می باشد که عمده فعالیت خود را به طراحی بافت ها و مجتمع های مسکونی معطوف نموده است. ارتقاء کیفی محیط های مسکونی و چگونگی ارتباط فضاهای شهری و بافت های مسکونی ازجمله دغدغه های معماران این دفتر بوده است.


تصاویر خانه سالمندان امرالد

مجتمع اقامتی سالمندان امرالد (Emerald Housing) بخشی از طرح توسعه شهر می باشد که در آن کاربری های دیگری نظیر تجاری، فرهنگی، خانه های ویلایی و مجتمع های مسکونی نیز طراحی شده است. این مجموعه که در سال 2000 طراحی شد، پیوندی میان فضاهای شهری با دریاچه و رودخانه های هلند داشت، چیزی که در بیشتر شهرهای هلند دیده می شود.

خانه سالمندان

در میان کاربری های طراحی شده، دو بنا کاملا مشخص می باشند، یکی مجتمع مسکونی دایره مانندی است که مستقیما با آب در ارتباط می باشد و دیگری مکعبی عظیم و ذوزنقه شکل است که در آن 111 آپارتمان جهت اقامت سالمندان در شش طبقه پیرامون فضای باز مرکزی قرار گرفته اند. این مکعب از ترکیب چهار بلوک خطی تشکیل شده که زوایای میان اضلاع آنها غیر 90 درجه می باشند.

حجم خانه سالمندان

ورودی اصلی بنا توسط فرورفتگی دوطبقه ای در یکی از اضلاع حجم  تعریف شده است که در مقابل  ورودی مجتمع مسکونی دایره ای شکل نیز می باشد. پس از گذشتن از ورودی به فضای باز مرکزی می رسیم که فضایی نسبتا عظیم بوده و نور روز از سقف شیشه ای آن به داخل نفوذ می کند. این فضا که فضایی نیمه عمومی است متعلق به تمامی ساکنین مجموعه می باشد و تمامی راهروهای ارتباطی طبقات به آن دید دارند. سهولت دسترسی و خوانایی و سادگی ارتباطات از جمله ایده های موثر در طراحی این مجموعه بوده است.

 خانه سالمندان امرالد

مصالح دیواره ها در خارج بنا آجری بوده و در داخل نیز از رنگ هایی گرم نظیر نارنجی برای پوشش دیواره ها استفاده شده است. به غیر از واحد هایی که در کنج قرار گرفته اند بقیه واحد ها تقریبا مشابه یکدیگر می باشند. تیپ استاندارد واحدهای اقامتی مستطیلی با ابعاد تقریبی 12 ونیم تا 7 متر است.

اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.