• ۱۳۹۵/۰۴/۲۵ ۰۸:۵۱:۴۳
  • در معماری ایرانی
  • توسط argan2
  • بازدید: 1224
  • اخرین ویرایش: ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ ۱۷:۰۱:۵۹
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف
غار سنگ تراشان

غار سنگ تراشان

 غار سنگ تراشان

غار سنگ تراشان

غار مصنوعی ایران که به غار سنگ تراشان یا (سنگ شکن)هم معروف است .این غار زیبا در شهرستان جهرم استان فارس قرار دارد که قدمت آن به ۱۵۰ سال می رسد.این غار زیبا دارای ستون هایی که تعداد آن به ۱۰۰ می رسد می باشد و همچنین این غار را به عنوان بزرگترین غار مصنوعی جهان هم می شناسند .

غار سنگ تراشان

غار سنگ تراشان

در این غار به دلیل برداشت و استخراج سنگ‌های سفید آهکی و دولومیتی دالان ها در آن بوجود آمده است.اگر برای شما سوال بوجود بیاید که چرا این غار را بزرگترین غار جهان معرفی میکنند به این دلیل می باشد که غارهای دیگر به شکل یک تونل یا دالان سراسری هستند و بر اثر استخراج مواد معدنی با وسایل مکانیکی و ماشین آلات مختلف بوجود امده اند اما غار سنگ تراشان جهرم به طور کامل دست ساز می باشد .

غار سنگ تراشان

غار سنگ تراشان

اندازه این غار حدود ۳۵۰ متر و عرض آن ۱۵۰ متر است که وسعتی حدود ۴ هکتار را در بر می‌گیرد. ارتفاع آن ۳ تا ۴ متر است و در انتهای این غار به کمتر از ۱ متر می رسد.

غار سنگ تراشان

غار سنگ تراشان

سازنده های و سنگ تراشان این غار برای نریختن سقف آن با این شرط کار کرده اند که برای جلوگیری از ریزش سقف هر از چند متر قسمتی را باقی می‌گذاشتند تا به صورت یک ستون نگهدارنده باشد و به این دهانه ها یا ستون های کارخانه گفته می شود.

 
اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.