• ۱۳۹۷/۰۱/۱۳ ۰۶:۰۰:۲۷
  • در کتاب و جزوه معماری
  • توسط argan2
  • بازدید: 1376
  • اخرین ویرایش: -/-
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف
کتاب معماری، نورپردازی بی نقص در طراحی فضاهای مسکونی

کتاب معماری، نورپردازی بی نقص در طراحی فضاهای مسکونی

کتاب معماری، نورپردازی بی نقص در طراحی فضاهای مسکونی

پایگاه معماری ارگان: کتاب حاضر توسط موسسه فرهنگی هنری هنر معماری قرن منتشر شد؛ و جزو معدود و اصلی ترین کتابها در زمینه نورپردازی می باشد.آقای مهندس خانی زاد، مدیر عامل محترم موسسه فرهنگی هنری هنر معماری قرن در توصیف این کتاب می نویسد:

نور که منبع روشنایی است، دیدن را میسر می‌کند، به فضا روشنایی می‌بخشد و جلوه‌ی زیبای رنگ‌ها و فرم‌ها را نمایان می‌کند. از دیرباز در تفکر انسانی، نور، نمادی از منبع الهام و روشن‌شدگی، ما را به تفکر واداشته و در ورای خود با آگاهی و بصیرت همراه بوده است.


همیشه کورسوی محبت، به دریایی از عشق، و روزنه‌ای روشن به دروازه‌ای عظیم منجر شده و بارقه‌های الهام بوده‌اند که مسیر هنر و خلاقیت را به اوج رسانده‌اند. معماران ایرانی از دیرباز به تأثیرات حسی نور و شاعرانگیِ نهفته در آن واقف بودند و در طراحی‌های بی‌نظیر خود، گاه برای تشدید این زیبایی خیره‌کننده و انتشار آن از آینه‌ها نیز کمک گرفتند. تالارهای نورانی و انعکاس‌های خیره‌کننده؛ ایرانیان تجربه‌ای طولانی و سابقه‌ای درخشان در زیبایی‌شناسیِ نور و رنگ دارند، زیرا انرژی نهفته در آن را به خوبی شناخته و درک کرده بودند. می‌دانستند که هرچه نور بر آن تابیده شود، دیده می‌شود و بالعکس.

نورپردازی اصولی یک فضا، علاوه بر جنبه‌ی زیبایی‌شناسانه، و مقدم بر آن، از بایدهای طراحی داخلی است که مستقیم بر سلامت تن و آرامش روح، و همچنین بر کارایی انسان در آن محیط تأثیر می‌گذارد. بسیاری چراغ‌های متنوع و نورهای متفاوت هریک برای هدفی طراحی شده‌اند.


نورپردازی تنها ایجاد روشنایی محیطی برای کاربردی ویژه نیست. علمی مبتنی بر اصول ایجاد تیرگی و روشنی به منظور خلق فضا و حجم، ایجاد نقطه‌ی تمرکز در پلانی آزاد، اغراق در ویژگی‌های معمارانه‌ی فضا، تضاد، احساسات و شاعرانگی است، و همچنین رابطه‌ای تعمدی و متعادل بی منابع نوری و شدت و تأثیر آنها. سالی استوری، کارشناس و متخصص نورپردازی محیطی و داخلی، سال‌ها تلاش خود را وقف فعالیت در این زمینه کرده است و چه خوب که نتایج یافته‌های خود را به صورت مدون و طبقه‌بندی شده در کتاب‌هایی گردآوری کرد تا دانش خود را با خوانندگان کتاب‌هایش سهیم شود.

وی در کتاب «نورپردازی بی‌نقص» خود به بیان اصول نورپردازی و تأثیرات آن در فضاهای داخلی پرداخته و می‌آموزد که با چه ابزاری می‌توان در طراحی داخلی یک آشپزخانه، دفتر خانگی، اتاق‌های خصوصی و یا اتاق گفتگو نورپردازی بی‌نقص و موفقی داشت تا در ?نار سایر المان‌ها و اصول سازه‌ای، آرامش و کارایی در آن نقطه به اوج برسد. پس از مطالعه و بررسی کتاب، خالی از لطف ندیدیم که آن را به سایر معماران و علاقمندان به این بخش از طراحی داخلی معرفی کنیم.

در پایانِ سخن کوتاه، و آغاز کتاب، جای دارد تا از جناب آقای مرتضی رحیمی، مدیر عامل محترم شرکت مبلمان هارمونی و حامی سه دوره مسابقات طراحی داخلیِ هنر معماری، تشکر کنیم که سخاوتمندانه بخشی از هزینه‌های مالی انتشار کتابی که در دست دارید را متقبل شدند تا علاقمندان بیشتری امکان تهیه‌ی آن را داشته باشند. باشد که بارقه‌های خلاقیت و زیبایی بیشتری را در طراحی داخلی فضاهای مسکونی شاهد باشیم.نویسنده : استوری , سالی

مترجم : جیهوری , اشکان

انتشارات : انتشارات هنر معماری قرن

سال چاپ : 1391

نوبت چاپ : 2

قطع : رحلی

: شابک 978-600-5172-31-7
تعداد صفحه 176 انتشارات هنر معماری قرن تألیف سالی استوری ترجمه اشکان جیهوری


شهریار خانی زاد

اطلاعات تماس موسسه فرهنگی هنری هنر معماری قرن:

آدرس : تهران، خیابان مفتح شمالی، پایین تر از مطهری، خیابان زهره، کوچه ی قابوسنامه، پلاک 1، طبقه همکف، واحد6

تلفن: 61-88342960

منبع : خانه معماران آرمانشهر
تهیه و تنظیم: تحریریه معماری اَرگان

کپی با ذکر منبع (لینک) مجاز است


اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.