• ۱۳۹۵/۰۵/۲۵ ۰۰:۰۰:۴۶
  • در طراحی و معماری باغ و پارک
  • توسط argan2
  • بازدید: 2292
  • اخرین ویرایش: ۱۳۹۶/۰۷/۲۹ ۲۰:۱۶:۲۸
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف
باغ عفيف‌ آباد

باغ عفيف‌ آباد

 

باغ عفيف‌ آباد

به گزارش ارگان معماری: باغ عفیف آباد كه آن را باغ گلشن نیز می نامند، در غرب شیراز و در جنوب خیابان قصرالدشت و در انتهای خیابان عفیف آباد واقع است. این باغ یكی از قدیمی ترین و زیباترین باغ های شیراز است. مساحت باغ حدود 127 هزار متر مربع است و در دوره صفویه از جمله باغ های آباد شیراز و مقر پادشاهان وقت بوده و هم اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگترین موزه های سلاح خاورمیانه در آن وجود دارد.

باغ عفيف‌ آباد

باغ عفیف آباد نمونه کاملی از هنر گل کاری ایرانی است که با شماره 913 و در سال 1351 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. سازنده عمارت فعلی باغ، با 17000 متر مربع زیربنا، میرزا علی محمدخان قوام الملك دوم می باشد كه در سال 284 ه.ق آن را احداث نموده و قنات "لیمك" را كه در 15 كیلومتری باغ و در محل قصر قمشه بود برای مشروب نمودن باغ خریداری كرد. این باغ سرانجام به یكی از وارثین قوام به نام عفیفه رسید و بدین نام نیز شهرت یافت.

باغ عفيف‌ آباد

درب ورودی باغ در شمال آن قرار دارد. سردر باغ دارای چهار ستون گچی ساده است كه دو به دو در دو سوی آن و بر فراز ازاره آن قرار گرفته است. در پیشانی درب ورودی نقش دو شیر كه گویی را در میان پنجه های خود گرفته اند دیده می شود. پس از گذر از در، دهلیزی وجود دارد كه سقف آن را از چوب ساخته اند و با شكل های منظم هندسی مرتب كرده اند. در دیگر سوی در و بر پیشانی دهلیز، مجلس تاج گذاری پادشاه ساسانی وجود دارد كه بر قاب نیم دایره ای به وسیله كاشی های رنگارنگ قرار دارد. پس از گذر از دالان كوتاهی به محوطه وسیعی می رسیم كه عمارت اصلی در آن قسمت است. ساختمان در وسط باغ قرار گرفته و از بنای دو طبقه تشكیل شده است.

باغ عفيف‌ آباد

طبقه اول زیرزمین وسیعی است كه آب نمای زیبایی در آن ساخته شده و سمت شرقی آن با پنجره های مشبك و رنگینی پوشیده شده. در فواصل میان پنجره ها سنگ های گندمك نصب شده كه روی آنها نقوشی از گل و بوته حجاری شده است.

طبقه دوم كه در واقع طبقه همكف ساختمان است، تالار مجللی است كه اطراف آن را ایوان فرا گرفته است. در پیشانی عمارت صحنه ای از تاجگذاری یكی از پادشاهان ساسانی با كاشی تصویر شده است كه موبدی تاج سلطنتی را به وی هدیه می دهد.

باغ عفيف‌ آباد

درجلو ایوان بزرگ عمارت نیز چهار ستون بلند ساخته شده. سقف ایوان با قطعات چوبی 4 یا... گوش پوشیده شده و روی آنها با رنگ و روغن نقاشی شده است. سر ستون های ایوان گچ بری شده اند و در بالای آنها گل ها به تقلید از نقوش تخت جمشید گچ بری گشته اند.

باغ عفيف‌ آباد

باغ عفيف‌ آباد

دیوار اتاق های تالار اصلی نیز همگی گچ بری و مقرنس كاری شده و با نقش های گل و بته و صحنه شكار و مجالس بزم و رزم مزین شده اند. در دو طبقه ساختمان حدود 30 اتاق تالار وجود دارد، تمامی اتاق ها دارای سقف و درب های چوبی تزیین شده هستند. در شمال و جنوب تالار دو بخاری از سنگ مرمر تراشیده و نصب شده است. ورودی اصلی بنا در جانب شمال است كه با كمك پلكان سنگی به تالار سرپوشیده ای منتهی می گردد.

باغ عفيف‌ آباد

نمای شرقی عمارت شامل ایوان بزرگ و زیباست كه در تمام طول بنا امتداد دارد. این نما از بیرون به وسیله ستون های آجری و گچی از هم مجزا شده اند. نمای غربی عمارت نسبت به قرینه آن در شرق بسیار ساده است. ایوان جنوبی نیز از نظر تزیینات بنا و دكوراسیون، تقریباً شبیه ایوان شمالی است، بجز این كه در رشته پلكان شرقی- غربی، حیاط را به طبقه دوم منتقل می كند.

باغ عفيف‌ آباد

باغ عفيف‌ آباد

در جلو عمارت حوض وسیعی دیده می شود كه خیابان اصلی از جلو حوض شروع می شود. تمام خیابان های باغ پر از درختان سرو و كاج و چنار است و باغچه ها دارای آب نماهای زیبایی می باشند. در واقع معماری باغ عفیف آباد، آمیزه ای از ویژگی های معماری دوران هخامنشی، ساسانی و قاجاریه است.

باغ عفيف‌ آباد

برای دیدن ادامه تصاویر به گالری رجوع کنید

ارگان معماری دنیای اطلاعات معماری

 

اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.