• ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ ۲۱:۱۷:۰۵
  • در مقالات معماری
  • توسط argan2
  • بازدید: 463
  • اخرین ویرایش: ۱۳۹۸/۰۵/۲۲ ۱۹:۵۲:۰۲
  • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف
حمام بکان بهبهان، علی رضا رحمت نیا

علی رضا رحمت نیا؛ نقش طب سنتی و فیزیولوژی انسانی بر معماری حمام ایرانی

نقش طب سنتی و فیزیولوژی انسانی بر معماری حمام ایرانی
(نمونه موردی: حمام کهیار دهدشت، حمام علی‌قلی آقا اصفهان، حمام وکیل شیراز و حمام بکان بهبهان)

نویسنده اول مقاله: علی رضا رحمت نیا 
alirezarahmatnia@yahoo.com
0916-818-5790

این مقاله حاصل پژوهش میان رشته ای جناب مهندس رحمت نیا و همکاران محترم در دوره ی کارشناسی ارشد ایشان می باشد.

ارجاع دهی: رحمت نیا، علی رضا؛ حیاتی، حامد؛ محمدی فر، رضا. (1397)، نقش طب سنتی و فیزیولوژی انسانی بر معماری حمام ایرانی (نمونه موردی: حمام کهیار دهدشت، حمام علی‌قلی آقا اصفهان، حمام وکیل شیراز و حمام بکان بهبهان)، مجله طب سنتی اسلام و ایران، 9 (3).

 
سابقه و هدف: حمام‏ های ایرانی، بخشی افتخارآمیز از هنر معماری ایران، زبان گویایی از فرهنگ غنی ایرانیان است. حمام یکی از کاربردی‏ ترین، فنی‏ ترین و متنوع‏ ترین عناصر معماری ایران است که متأسفانه اطلاعات موجود پیرامون آن، بیشتر جنبۀ فرهنگی و اجتماعی دارد و معماری آن از بعد فضایی‌درمانی، به‎دلیل تعداد اندک پژوهش‏ های میان رشته‏ ای، کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در این راستا تحقیق حاضر با رجوع به منابع معتبر طب سنتی، به رابطۀ عناصر حمام‏ های ایرانی با مسئلۀ پیشگیری و درمان و نیز چگونگی شکل‏ گیری حمام در گرو تعادل ارکان اربعه، مزاج و اخلاط می‏پردازد. باتوجه به اینکه تبیین نظام سلسله مراتب حمام بر مبنای کارکردهای بهداشتی و درمانی بوده است، هدف این تحقیق، مطالعۀ این فرضیه است که معماری حمام‏های ایرانی از ادوار پیش از اسلام و سپس در دوران اسلامی، در راستای حفظ سلامتی و یا درمان شکل گرفته است.
مواد و روش ‏ها: مقالۀ حاضر بر آن است که از روزنۀ متون تاریخی و طبی در باب درمان و معماری، پیوند میان این دو را در حمام ایرانی با تکیه بر مطالعات کتابخانه‏ ای و بررسی میدانی، توصیف و تحلیل کند.
یافته‏ ها: با بررسی نمونه حمام‏ های پیش از اسلام و سپس در دوران اسلامی، می‏توان گفت حمام ‏های ایرانی با توجه به اعتدال ساختار دو وجهی بدن و نفس انسان، با کارکرد درمانی شکل گرفته‌اند. در این حمام‏ ها از مفاهیم و مبانی مشترک طبیعت، انسان و محیط مصنوع و اصل سلسله مراتب با توجه به مزاج و ارکان و امور طبیعیه که همراه با تغییر تدریجی در حمام است، استفاده شده است.
نتیجه ‏گیری: به‌نظر می‌رسد یک رابطۀ دوسویه بین شکل، ساختار و عناصر حمام‏ های ایرانی و سلامت انسان وجود داشته که در راستای حفظ سلامتی و درمان شکل گرفته است؛ از این‏ رو تحقیق حاضر، فرضیۀ ارائه شده را تأیید می‏کند.
 

جهت انتقال به صفحه مقاله مورد نظر در وب سایت نشریه طب سنتی اسلام و ایران اینجا کلیک کنید.


جهت دانلود فایل کامل از قسمت زیر اقدام کنید.

دانلود
اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.