رم کولهاس
 • نظرها: 0
 • ۰۰:۰۱:۰۰ | دوشنبه, ۱۰ / آبان / ۱۳۹۵
 • در
 • توسط ارگان معماری
 • نمایش ها: 180
 • رم کولهاس, بیوگرافی
 • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف

رم کولهاس

کولهاس در سال ۱۹۷۵ دفتر معماری کلانشهر OMA را در لندن تاسیس کرد و از آن هنگام پروژه های معماری، برنامه ریزی و طراحی شهری متعددی را به ثمر رسانده است. شفافیت بصری، استفاده از سطوح شیشه ای بزرگ و به کارگیری فرم های خالص از ویژگی های کارهای اولیه اوست که بیشتر تحت تأثیر آثار میس وندروروهه طراحی شده اند.

 

رم کولهاس متولد سال ۱۹۴۴ رتردام هلند است. او بین سال های ۱۹۵۲ و ۱۹۵۶ دراندونزی اقامت داشته و سپس به عنوان خبرنگار و فیلم نامه نویس در آمستردام ساکن شد. پس از آن به لندن رفت و به تحصیل در مدرسه معماری AA پرداخت. در سال ۱۹۷۲ با کسب بورس تحصیلی عازم ایالات متحده شد و در آنجا اقامت گزید.

رم کولهاس

کولهاس در سال ۱۹۷۵ دفتر معماری کلانشهر OMA را در لندن تاسیس کرد و از آن هنگام پروژه های معماری، برنامه ریزی و طراحی شهری متعددی را به ثمر رسانده است. شفافیت بصری، استفاده از سطوح شیشه ای بزرگ و به کارگیری فرم های خالص از ویژگی های کارهای اولیه اوست که بیشتر تحت تأثیر آثار میس وندروروهه طراحی شده اند.

 

 

دفتر معماری و شهرسازی وی که همواره در مسسابقات معتبر بین المللی حضوری فعال دارد پروژه های متفاوتی را در اقصی نقاط جهان به اجرا در آورده است. در مجموعه آثار وی تعداد اندکی بنای آموزشی وجود دارد. از آن میان مجتمع چندمنظوره آموزشی که به نام ادیوکیتوریوم شهرت یافته است، نخستین بنای دانشگاهی طراحی شده توسط وی بوده و از لحاظ شیوه فضاسازی بسیار حائز اهمیت می باشد. هرچند که این بنا از آثار دوره میانی معماری وی محسوب می شود و کمتر در نشریات معماری به آن پرداخته شده است اما می توان نخستین رگه های گرایشات خاص کولهاس در تغییر ساختارهای رایج فرم و مقطع ساختمان را در این پروژه مشاهده نمود. گرایشی که بعدها در بسیاری از بناهای وی نظیر فروشگاه های زنجیره ای (پرادا) در ایالات متحده بیشتر مورد تأکید قرار می گیرد.


 

 

12 نکته درمورد زندگی رم کولهاس (Rem Koolhaas)

 

 

وب سایت پرمخاطب آرک دیلی نکته های ناگفته ای درباره یکی از مشهورترین معماران حال حاضر جهان منتشر کرد.

رم کولهاس

در بین پربیننده ترین اخبار وب سایت آرک دیلی، متنی با عنوان "۱۲ نکته درباره رم کولهاس که نمی دانستید” به چشم می خورد.

 

۱ در دوران جوانی با "یان دی بانت” کارگردان سینما که بعدها دو فیلم Speed و Twister را کارگردانی کرد، همکاری می کرد.

۲ کولهاس اشتیاقش برای معمار شدن را در سخنرانی که در سن ۲۴ سالگی برای گروهی از معماران در دانشگاه دلف انجام داده بود، اعلام کرد.

۳ در کلکسیون طرح و معماری موزه ی هنرهای مدرن نیویورک (MoMA’s Architecture) طرح های فارغ التحصیلی رم کولهاس پرمخاطب ترین بخش این مجموعه هستند.

۴- بیشترین تجربه رم کولهاس در کدام نوع کاربری است؟ هتل! وی در مصاحبه ای که با مجله نیویورک تایمز داشته است از هیجانش برای طراحی هتل ها صحبت می کند.

۵ رم کولهاس مؤسس کمپانی مشهور کفش United Nude، رم کولهاس معمار نیست و برادرزاده اوست.

۶ در مستند یاداشت های روزانه ی یک معمار نامتعارف (Diary of an Eccentric Architect) می توان صحنه ی ملاقات بین رم کولهاس و و فیلیپ جانسن را مشاهده کرد.

۷ وقتی کودک بود در جاکارتا پایتخت اندونزی زندگی می کرد.

۸ در سال ۲۰۰۳ سردبیر میهمان یک شماره از مجله ی Wired Magazine بود. در آن شماره به مقاله ی معروفDelirious New York پرداخت.

۹ وقتی که در سال ۱۹۹۵ شغل استادی را در دانشگاه هاروارد پذیرفت، شرطش این بود که دروس طراحی تدریس نکند.

۱۰ او اعتقاد دارد که مسئولیت پذیر نیست و این را به عنوان یک ارزش می داند. رم کولهاس: "به هیج وجه به پول و مسائل اقتصادی فکر نمی کنم و به عنوان یک معمار این مسئله را یک نقطه ی قوت می دانم. به این دلیل به من اجازه می دهد بی مسئولیت بوده و خود را وقف معماری کنم.”

AMO 11 که اتاق فکر شرکت OMA است، پس ازقراردادUniversal Studios (کمپانی مشهور فیمسازی) شکل گرفت که در آن Universal Studios از OMA خواست که دفتر مرکزی آن ها را طراحی کند.

۱۲ فرانگ گهری معمار مطرح و شناخته شده، در مقاله ای که در The New York Times Magazine منتشر کرد اعلام کرد: "اعتقاد دارد که رم کولهاس یکی از بزرگ ترین متفکرین زمانه ی ماست”.

 

رم کولهاس

منبع: Archdaily

 


اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.